Bieg dla życia

O biegu

Kiedy kilka lat temu zaczęło się moje bieganie, z czasem pojawiła się także chęć nadania mu jakiegoś głębszego sensu. I tak w 2016 roku zrodziła się myśl, aby pobiec dla życia. Początkowo nie bardzo wiedziałem jak się do tego zabrać, ale Biegi Benedyktyńskie, udział w różnego rodzaju zawodach, pokazały że można. Pan Paweł wyznaczył trasę, która opierała się na szlaku Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Jarosław – Przemyśl, Paulina użyczyła bus, Jarosławskie Opactwo nakarmiło biegaczy, Dorota zadbała o koordynację wszystkich pojazdów z biegaczami, Pan Bogdan o karmienie zawodników, a Siostry Karmelitanki w Przemyślu z radością przyjęły nas do swojego małego kościółka. I tak przy pomocy wielu ludzi dobrej woli, doszedł do skutku pierwszy bieg o nazwie Sztafeta dla Życia, i 8 grudnia 2016 roku wystartowało ze świadectwem 20 biegaczy, w tym dwóch duchownych. Po drodze powstała także inicjatywa biegnijsercem.pl wspierająca misyjny wyjazd do Peru i Hondurasu Magdy i Agaty. A Sztafeta dla życia przeinaczyła się w Bieg dla Życia.

W związku z rokiem „covidowym” razem z ekipą organizacyjną zdecydowaliśmy o nieco innym charakterze tegorocznego Biegu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za Wasz udział w ubiegłych edycjach i już teraz serdecznie zapraszamy na grudniowe „spotkanie” miłośników życia w dostosowanej do panujących restrykcji formie. Co nowego?

  • Zdalny charakter Biegu – ze względu na ograniczenia państwowe i w trosce o zdrowie wszystkich, w tym roku Bieg dla Życia przebiec można w
    dowolnym miejscu. Dystans i tempo również zależy tylko od Was. Oryginalna trasa tegorocznego Biegu to Sanok-Brzozów-Korczyna, czyli 48 lub 23 km, ale równie dobrze możecie dobrać trasę do Waszych możliwości.
  • Termin –  od 8 do 24 grudnia 2020 r. Biegniemy nie tylko w pierwszą sobotę po Uroczystości Niepokalanego Poczęcia, ale aż do samej Wigilii Bożego Narodzenia, a wybór dnia zależy zupełnie od Waszych preferencji.
  • Zapisy – na stronie BiegnijSercem: http://biegnijsercem.pl/bieg-dla-zycia/zapisy-2020/. Tu jedyną nowością jest uaktualniony formularz… 😉
  • Wpisowe – niby nic nowego, ale ten rok wprowadza charytatywny wymiar w nasze bieganie co szalenie nas cieszy. 10% wpisowego będzie przeznaczone na wsparcie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Niepełnosprawnych w Starej Wsi. Pozostała kwota przeznaczona jest na pakiet startowy (tematyczny gadżet, pamiątkowy medal, itp.) oraz rozwój Biegu, czyli przygotowanie kolejnych edycji.
  • (Prawie) Zero limitów – w tym roku może pobiec każdy bez względu na wyniki biegowe, tempo, czy przebiegnięte wcześniej kilometry, zarówno w Sanoku, Jarosławiu, czy każdym innym zakątku świata. Łączy nas idea a nie ogranicza prawie nic 🙂 Dlatego też nie ma ustalonego limitu uczestników – zachęcamy do szerokiej promocji wydarzenia, nie tylko sportowo ale także ideowo. Zapraszamy do podejmowania inicjatywy w rodzinie i wspólnego wybiegania (z zachowaniem panujących zasad bezpieczeństwa!).

Mamy nadzieję, że ten rok pokaże jak wielką rodzinę Życia mamy 🙂 Wiadomo, że „zdalne” bieganie w przypadku naszego Biegu nie odda tak miłego naszym sercom klimatu, ale mamy nadzieję, że tegoroczna forma pozwoli Wam jeszcze bardziej zatęsknić za klasycznym wydaniem Biegu, a tym samym jeszcze liczniej i radośniej spotkać się na żywo już za rok 🙂 Wierzymy, że jako miłośnicy i obrońcy życia nie pozwolicie, by wiatr w oczy jakim zdecydowanie jest obecny stan świata przygasił Wasz entuzjazm i siłę świadectwa –  już od 5 lat udowadniacie nam przecież, że nawet mocne zawieje, czy śnieżne wichry Wam nie straszne!

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (Evangelium vitae). My te słowa wypełniamy biegiem, świadcząc.

Zapraszam!

ks. Michał Kozak